Kendin Yap Aktivitelerinin Çocuğunuza 5 Faydası

Kendin Yap Aktivitelerinin Çocuğunuza 5 Faydası

Tıpkı yeme-içme gibi, sevgi ve ilgi de bir çocuğun temel ihtiyaçları arasındadır. Büyüme yolculuğunda işi gücü dünyayı keşfetmek olan çocuk, annesinin ve babasının gözünün içine bakar: Bugün ne öğreneceğiz? Neler paylaşacağız? Nasıl maceralar yaşayacağız? Acaba bugün nasıl eğleneceğiz?

Çocukla aktivite saati, hem ebeveynlerin çocuklarıyla bağ kurabilmesi, onların dilini konuşabilmesi için önemli, hem de çocukların kendilerini güvende ve rahat hissedebilmeleri için önemli. Hayatın ilk yıllarında yapılan her yeni keşif, çocuğun dünyası için çok ama çok kıymetli.

Ebeveynler olarak çocuklarımızla zaman geçirmenin türlü türlü yollarını ararız. Onları eğlendirmek, birlikte eğlenirken onlara yeni bir şeyler öğretmek, çocuklarımızın yeni yetenekler kazanmasını ve dünyayı keşfetmesini izlemek bizler için de çok kıymetli, çocuklarımızın gelişimi için de çok değerli. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de, çocuklarla birlikte ‘kendin yap’ aktiviteleri yapmak!

Yapılan araştırmalara göre, çocuklarla birlikte aktivite yapmanın hem çocuğa hem de tüm aileye birçok faydası bulunuyor:

Çocuklar sevildiklerini hissederler

Modern hayatın koşturmacası içinde her zaman içimizden geldiği gibi çocuklarımıza zaman ayıramıyor olabiliriz. Bunu telafi etmek çok kolay. Düzenli olarak her gün, kısa bir süre de olsa çocukla birlikte zaman geçirmek, birlikte bir şeyler inşa edeceğiniz, boyayacağınız, oyuncaklar yapacağınız aktiviteler yapmak; çocukların önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olur. Önemsendiğini ve sevildiğini bilen çocuklar da kendilerini daha güvende hissettikleri için, gelişimleri de daha pozitif bir şekilde desteklenmiş olur.

Çocuklar ebeveynlerini modellemeyi öğrenirler

Sizler çocuğunuzun ilk rol modellerisiniz! Her şeyi sizi izleyerek öğrenmeye çabalayan çocuğunuz, beraber geçirdiğiniz süre boyunca daha yakından gözlem yapma fırsatı bulur. Ortak bir aktivite sırasında olumlu, sabırlı ve neşeli davranışlarınız ona örnek olur, karakter gelişimine doğru bir şekilde katkıda bulunmuş olursunuz.

Ebeveynlerin çocuklarını gözlemlemesi için iyi bir fırsattır

Çocuğunuzu yakından tanımak ve sadece ona has özelliklerini keşfetmek için, onunla yeterince zaman geçirebiliyor olmalısınız. Birlikte konuşurken, aktivite yaparken, görev dağılımıyla ya da dayanışma içinde bir aktiviteye dahil olurken, onun olumlu ve olumsu özelliklerini de yakından görme fırsatı yakalamış olursunuz. Biraz alıngan mı? Özgüven eksikliği mi var? Yoksa fazla mı heyecanlı? 1-2 saat süren bir aktivite zamanının ardından hem çok eğlenmiş, hem de çocuğunuzla ilgili yeni özellikler keşfetmiş olacaksınız.

Çocuklar kendilerini ifade etme fırsatı bulurlar

Beraber bir aktivite yaparken, çocuğunuza da kendini ifade etmesi için alan açmış olursunuz. Etkinlik esnasında kendi fikirlerini, kendi dünyasını ifade etmek için fırsat bulan çocuk, daha özgüvenli ve daha güvende hisseder. Anlaşıldığını ve takdir edildiğini hissetmesi, çocuğun duygusal gelişimi için çok önemlidir.

Ebeveyn-çocuk bağı güçlenir

Ailece katıldığınız kendin yap aktiviteleri esnasında, siz çocuğunuzu keşfederken çocuğunuza da sizi keşfetmesi için zaman tanımış olursunuz. İletişim kurmanın yeni yollarını keşfetmek hem daha keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur, hem de zor durumlarla karşılaştığınızda birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak bir zemin oluşturulmuş olur.

 

Çocukların gelişimini destekleyen yapım kitleri yaphane.com’da!

İster beraber bir oyuncak inşa edin, isterseniz hep birlikte evinizi süsleyin… Çocuğunuzun oynamaktan sıkılmayacağı, sizin de keyifle katılacağınız kendin yap yapım kitlerine Çocuk Dünyası  kategorimizden ulaşabilirsiniz. :)


0 yorum

Yorum yapın