Evden çalışmayı nasıl verimli ve keyifli hale getirebiliriz?

Evden çalışmayı nasıl verimli ve keyifli hale getirebiliriz?

COVID-19’dan önce evden çalışmak belki de çoğumuz için hayaldi ve pek çoğumuz daha verimli çalışacağımızı düşünüyorduk. Peki acaba gerçekten öyle mi, evden çalışmayı sevdik mi yoksa ofisleri özledik mi? Belki de Koronavirüs bize bunun hayal ettiğimiz gibi olmadığını gösterdi. Son iki haftadır evden çalışan kişiler, düzen tutturmakta zorlandıkları için daha çok çalışıyor bile olabilirler.

Yaklaşık iki sene home office çalışan biri olarak deneyerek bulduğum yöntemleri sizinle de paylaşmak isterim:)

  • Çalıştığımız alanı ofis gibi düşünmek, güne ofisteymiş gibi başlamak önemli. Bu yüzden tavsiyem güne pijama ya da eşofmanla başlamamak. Ofis düzenindeki gibi detaylı bir dış kıyafet seçimi yapmak zorunda değiliz ama spor-şık ve rahat olabileceğimiz giysiler içinde olmamız kendimizi disipline etmek için önemli. Hatta her gün bir toplantımızı yapabiliyorsak görüntülü planlarsak, bu da bize yardımcı olur:)
  • Evden çalışmak fiziksel anlamda bizi zorlayabilir;çünkü ofisteki gibi daha rahat edebileceğimiz ofis koltuklarımız olmayabilir. Bu nedenle postür bozukluğu veya sırt/boyun ağrılarını en aza indirgemek için, bilgisayarımızın masa üzerinde, göz hizasında tutmaya çalışmalıyız. Özellikle koltukta çalışma sürecimizi çok kısa tutmalıyız; çünkü başlarda rahat gibi görünse de tüm vücudumuz için doğru bir çalışma biçimi olmadığı kesin.
  • Eşiniz de evde çalışıyorsa ya da çocuğunuzla bir aradaysanız, olabildiğince sık kendinize alan yaratmaya çalışmakta fayda var. Özellikle çocuk veya çocuklarla birlikte aynı evde çalışmak çok zor. Onları da bu konu da size uydurmaya çalışıp belli sürelerde bir araya gelebilirsiniz. Hatta alarm kurup alarm sesinin ikiniz için mola anlamına geldiğini anlatmayı deneyebilirsiniz:)
  • Daha iyi odaklanabilmek için belli sürelerde ara verebilirsiniz. Mesela bazıları için 30dk bazıları için ise 40dk olabilir. Bunu en iyi siz ölçebilirsiniz. Bazıları Pomodoro tekniğini tercih ediyor;yani 25 dakikada 5dk mola vermek. Bunu da deneyip 5dakikayı mini egzersiz, sosyal medyayla ilgilenme, kahveye ayırabilirsiniz. Bunu 4 kez tekrarladıktan sonra da uzun bir mola verebilirsiniz. Ya da 40-45 dk çalışıp daha uzun süreli mola vermeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için denemeler yapmanız gerekecek:)
  • Molalarınızda mutlaka fiziksel olarak hareket etmeye çalışın. Egzersiz yapmak, koridorda yürümek ya da ev işi bile olabilir(Bulaşık makinasını boşaltmak, yemek yapmak..gibi) Daha az hareket ettiğimiz için öğle yemeklerinizi daha hızlı hazırlayabileceğiniz salata gibi alternatiflerle geçirebilirsiniz.
  • Evden çalışmak mesainin hiç bitmemesi demek değil. Belki normal çalışma saatlerinizden daha uzun çalışabilirsiniz ama unutmayalım ki sürdürülebilir olması açısından, kendinize zaman ayırmayı unutmamalısınız. Belli bir saatten sonra(acil bir durum dışında) e-posta, mesaj ve aramalara cevap vermemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Herkese kolaylıklar ve sağlıklı günler..

 


0 yorum

Yorum yapın